fbpx

O Robercie Lewandowskim – najlepszym piłkarzu świata

by | Jun 10, 2022 | Podcast

Większości Europejczyków wydaje się, że świat sportu kręci się wokół piłki nożnej. Dopiero kontakt z ludźmi z innych kontynentów uświadamia nam, że futbol nie jest wcale tak popularny w Ameryce Północnej, Australii czy niektórych krajach azjatyckich. Jeśli więc nie jesteś z Europy, z Afryki lub Ameryki Południowej, to prawdopodobnie trudno będzie Ci zrozumieć, o co tyle hałasu i po co tyle emocji.

Poniżej zapraszam Was do wysłuchania odcinka podcastu, w którym opowiadam o Robercie Lewandowskim – najlepszym piłkarzu świata.

Listen to “Podcast 1.10 The one about Robert Lewandowski – the best football player in the world” on Spreaker.

Dlaczego wyróżnienie Roberta Lewandowskiego jest dla Polaków takie ważne?

Jeśli na dodatek jesteś z kraju, który często zdobywa wiele medali na olimpiadach, prestiżowe nagrody i wygrywa mistrzostwa świata, bo ma wielu reprezentantów w licznych dyscyplinach sportu, tym trudniej będzie Ci zrozumieć tę dumę i ekscytację Polaków, że ich rodak został właśnie najlepszym piłkarzem świata. Polska nigdy nie znajduje się w czołówce krajów w klasyfikacji medalowej, mistrzostwa świata Polacy zdobywają głównie w siatkówce i skokach narciarskich, które są popularne tak naprawdę może w 15 krajach, a polska piłka nożna przez wiele długich lat stała na, powiedzmy delikatnie, bardzo przeciętnym poziomie.

Zdobycie tytułu najlepszego zawodnika w swojej dyscyplinie sportu przydarza się Polakom rzadko, wręcz niezwykle rzadko. Tym bardziej w dyscyplinie, w której jest tak duża konkurencja. W samej tylko Polsce w piłkę gra prawie 50% dzieci1, co świadczy o popularności piłki nożnej w tym kraju. Podobnie jest w całej Europie. Jak zauważa portal Business Insider statystycznie jest większe prawdopodobieństwo, że nasze dziecko trafi meteoryt niż to, że zostanie profesjonalnym piłkarzem (ha ha, co za statystyka).

W tym dość długim wstępnie chciałam Wam jedynie uświadomić, że to, co wydarzyło się w czwartek 17 grudnia 2020 roku przejdzie do historii polskiej piłki nożnej. Robert Lewandowski zdobył tytuł najlepszego piłkarza roku 2020 w plebiscycie FIFA The Best. Jest to największe indywidualne wyróżnienie dla polskiego piłkarza w historii. Co więcej, Robert Lewandowski pokonał w rankingu gwiazdy takiego formatu jak Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi, którzy od lat są uznawani za największe talenty w futbolowym świecie.

Rok 2020 należał do Roberta Lewandowskiego i jego drużyny, czyli Bayernu Monachium. Polak zdobył ze swoim zespołem m.in Mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec oraz wygrał Ligę Mistrzów UEFA, czyli najważniejszy turniej klubowy na świecie. Od lipca 2019 roku do października 2020 strzelił 64 bramki, co dało mu również tytuł najlepszego strzelca na świecie. Do tego bogatego już dorobku, polski piłkarz może doliczyć jeszcze dwa inne wyróżnienia, a mianowicie nagrodę dla najlepszego piłkarza UEFA, czyli europejskiej federacji piłki nożnej, oraz nagrodę najlepszego piłkarza na gali w Dubaju Globe Soccer Awards. Przy okazji tych ostatnich nagród, które zostały rozdane 27 grudnia w Dubaju zdjęcie Roberta Lewandowskiego zostało wyświetlone na najwyższym budynku świata, czyli Burj Khalifa.

Kim jest Robert Lewandowski?

Robert Lewandowski jeszcze 14 lat temu grał w polskiej trzeciej lidze. Myślę, że mało kto wierzył wtedy, że taki zawodnik może zostać najlepszym napastnikiem świata. Od najmłodszych lat Robert na pewno przejawiał talent piłkarski, ale nie błyszczał na boisku jak inne talenty o międzynarodowej sławie takie jak Diego Maradona, Pele czy wspomniany już Lionel Messi. Zresztą, tu taka mała dygresja i jednocześnie moja osobista opinia, mam wrażenie, że większość tych naturalnych talentów to piłkarze pochodzący z krajów południowych, głównie z Ameryki Łacińskiej. Osoby z południowymi genami mają taką niesamowitą płynność ruchów, poruszają się z gracją, mają świetną koordynację – widać to zarówno w sporcie, jak i w tańcu. Polacy, podobnie jak większość Europejczyków, nie mają w sobie tej naturalnej gracji (oczywiście są wyjątki) i dlatego piłka nożna w ich wydaniu to więcej techniki niż tej lekkości ruchów. Myślę więc, że Robert Lewandowski większość swojego sukcesu zawdzięcza ciężkiej pracy. Kilkukrotnie czytałam artykuły o polskim piłkarzu, w których osoby z jego otoczenia, m.in. żona oraz trenerzy mówili o Robercie, że to „tytan pracy” i imponuje im swoją konsekwencją oraz pracowitością.
Ta konsekwencja i ciężka praca zaprowadziły Roberta na szczyt. Najpierw w 2008 i 2009 roku osiągnął swoje pierwsze sukcesy w Polsce, m.in. Mistrzostwo Polski z drużyną Lech Poznań, a od 2010 roku, czyli już ponad 10 lat, gra w Bundeslidze – niemieckiej najwyższej klasie rozgrywkowej i tam też zdobywa wiele tytułów.

Jakie są największe osiągnięcia Roberta?

W Bundeslidze oprócz wielokrotnego tytułu Mistrza Niemiec oraz tytułu króla strzelców, Robert Lewandowski dokonał jeszcze jednej wspaniałej rzeczy. Pobił rekord świata. Rekord świata? W czym? Posłuchajcie. W meczu ligowym Bundesligi w 2015 roku Bayern Monachium grał z drużyną Vfl Wolfsburg. Do przerwy drużyna z Monachium przegrywała 0:1. W drugiej połowie trener Bayernu Monachium wpuścił na boisko zawodnika z ławki rezerwowych – Roberta Lewandowskiego. W tym spotkaniu Robert dokonał niesamowitej rzeczy w historii futbolu – strzelił 5 bramek w 9 minut. Dzięki tej niezwykłej serii zdobytych bramek Lewandowski nie tylko zapewnił wysokie zwycięstwo swojemu zespołowi, ale również został wpisany do księgi rekordów Guinessa i to w czterech kategoriach. Zdobył najszybszy w historii Bundesligi hat-trick, czyli 3 bramki strzelone przez tego samego zawodnika. Nikt wcześniej nie strzelił również czterech oraz pięciu bramek w tak krótkim odstępie czasu. Ponadto, jako jedyny zawodnik rezerwowy na świecie strzelił 5 bramek w tym samym meczu. Do tej pory rekord ten nie został pobity. Warto zobaczyć ten wyczyn na własne oczy.

Robert Lewandowski – prywatnie

Robert Lewandowski urodził się w 1988 roku w rodzinie sportowców – jego mama była siatkarką, a ojciec trenował judo. Robert postanowił kontynuować tę rodziną tradycję sportową i oprócz tego, że oczywiście od najmłodszych lat grał w piłkę nożną, to w późniejszym czasie rozpoczął również studia na kierunku wychowanie fizyczne. W trakcie studiów podczas jednego z obozów studenckich, czyli takich wyjazdów integracyjnych dla studentów poznał swoją przyszłą żonę Annę. Anna Lewandowska to utytułowana zawodniczka karate, która na swoim koncie ma m.in. tytuł Mistrzyni Polski, złoty medal Mistrzostw Europy oraz srebrny medal Mistrzostw Świata. Obecnie żona Lewandowskiego jest jedną z najbardziej popularnych instruktorek fitness w Polsce. Prowadzi prężnie działającą firmę zajmującą się dietami, odchudzaniem i treningami – organizuje obozy treningowe dla kobiet, wydaje książki, ma własną aplikację, w której znajduje się wiele porad oraz klipów wideo z ćwiczeniami.
Razem tworzą najsłynniejszą parę polskiego showbiznesu. W Polsce są tak popularni i podziwiani jak swego czasu angielska para Victoria i David Beckham. Wydaje się, że mają wszystko – dwójkę wspaniałych dzieci, sławę, pieniądze, podziw. Jak to jednak zwykle bywa, na pewno muszą też zapłacić cenę za taką popularność. Każdy ich ruch opisywany jest w gazetach, a każde ich słowo analizowane przez media.

Zasłużony sukces

Robert Lewandowski na pewno zapracował na ten sukces i teraz może odcinać kupony. W Polsce nie ma na razie innego zawodnika, który mógłby niedługo powtórzyć sukces najlepszego polskiego piłkarza. Polska piłka nożna wciąż nie reprezentuje najwyższego światowego poziomu, chociaż polska reprezentacja w ostatnich latach radziła sobie na międzynarodowych imprezach całkiem dobrze. Największym sukcesem obecnej reprezentacji było dojście do ćwierćfinału (1/4 finału) Mistrzostw Europy rozegranych we Francji w 2016 roku. W fazie grupowej Polacy zdobyli tyle samo punktów co ich rywale w grupie – reprezentacja Niemiec. Z turnieju odpadli w ćwierćfinale po przegranej w rzutach karnych z reprezentacją Portugalii, która jak się później okazało, zdobyła Mistrzostwo Europy.
Czy poziom polskich piłkarzy i całej tej dyscypliny sportowej w Polsce wzrośnie? Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, choć na spektakularne sukcesy w najbliższych latach chyba nie ma co liczyć. Jak Wy widzicie przyszłość piłki nożnej w Polsce i w Waszym kraju? Gracie lub graliście kiedyś w piłkę nożną? Interesujecie się tym sportem? Piszcie proszę na magda.trawinska@yahoo.com lub na Facebooku @mypolish oraz Instagramie @mypolishcourse.